לא חוקי: הבנק קיזז 250 אלף שקל מהנאמנות

קרן נאמנות

 

עורך דין הפקיד בבנק הפועלים 1.45 מיליון שקל עבור לקוחותיו. מכיוון שלאחד מהם היו חובות, החליט הבנק לקחת חלק לעצמו. מה נקבע?

עו"ד אלדר פרץ

האם הבנק רשאי לקזז כספי נאמנות על דעת עצמו? עורך דין שפתח חשבון נאמנות בבנק הפועלים עבור לקוחו, הופתע לגלות כי הבנק הרשה לעצמו לקזז חלק מהיתרה כדי לכסות את חובו של הלקוח בחשבון הפרטי. עורך דין תבע את הבנק ובית המשפט המחוזי בת"א עמד לצידו.

עם מות אמם ב 2010 ירשו שני אחים דירה בשכירות מוגנת ברחוב יונה הנביא בת"א. בשלב מסויים דרשו בעלי הדירה מהאחים לפנות אותה, ובינואר 2013 אישר בית המשפט את הפינוי בתמורה לתשלום דמי פינוי של 1.45 מיליון שקל.

בעלי הדירה העבירו את דמי הפינוי לעורך הדין של האחים, שהפקיד אותם בחשבון נאמנות שפתח בבנק הפועלים. כמה חודשים לאחר מכן, ביקשו ממנו השניים להעביר את הכסף לבניו של אחד מהם, והנאמן פנה לבנק וביקש למשוך אותו. הבנק נענה לבקשתו, אך הודיע לו כי בכוונתו לקזז מהחשבון 250 אלף שקל לכיסוי חובותיו של אחד האחים לבנק.

הנאמן והאח השני – שאינו חייב לבנק דבר – הגישו תביעה נגד בנק הפועלים בטענה שאין לו זכות לקזז כספים מחשבון נאמנות גם אם לאחד האחים יש חוב פרטי לבנק.

הבנק טען מנגד כי זכות הקיזוז העומדת לו היא חוקית ואינה תלויה באישור כלשהו, גם לא בית המשפט.

השופט הבכיר יהודה פרגו קבע כי כשעורך דין פותח חשבון נאמנות, הוא הלקוח של הבנק ורק הוא רשאי לפעול באותו חשבון בנק. עובדה זו אינה משתנה גם אם חשבון בנק נפתח עבור נהנים אחרים , קרי – לקוחותיו, משמע שאף אחד מהנהנים אינו בעל חשבון בנק ואינו יכול לעשות בחשבון כל פעולה, ובין הנהנים לבנק לא קיימת מערכת כלשהי.

השופט הפנה לכך שגם אם לנאמן עצמו יש חוב כלשהו כלפי הבנק, הרי שהבנק לא רשאי לקזז מחשבון הנאמנות. קל וחומר, הבנק לא רשאי לקזז כספים מחשבון שאינו חשבון בנק של הלקוח.

עוד הוסיף השופט שגם אם ההוראה על העברת הכספים לבניו של אחד האחים נועדה כדי להתחמק ולהשתמט מתשלום חובו של אחד מהם, אין בכך כדי להקנות לבנק זכות הקיזוז. עם זאת, בעקבות חשד זה, אסר השופט על העברת הכספים לבנים.

השופט פרגו סיכם כי אם הבנק מעוניין בכספים שבחשבון הנאמנות, הוא רשאי לפעול לעיקולם במסגרת הליכי הוצאה לפועל, על מנת לאפשר זאת, אסר השופט על הנאמן למשוך כספים במשך 30 יום. הבנק חויב בהוצאות של 15 אלף שקל לעורך דין.

  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסק דין
  • ב"כ התובעים:  התובע בעצמו, עו"ד איימי שלו
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד נמרוד דרזנר, עו"ד גילה כץ
  • עו"ד אלדר פרץ עוסק בדיני בנקאות
  • הכותב לא ייצג בתיק

       *העיתון הוריד את הכתבה מהאתר

Eldar Perez

 

עו"ד אלדר פרץ בעל משרד עורכי דין אלדר פרץ ושות' העוסק בתביעות פיננסיות. 08-9583444