עיתון – גלובס


כתבה בעיתון גלובס מאת עו"ד אלדר פרץ

גלובס עורך דין שוק ההון מסחר בפורקס תביעות פיננסיות
גלובס עורך דין שוק ההון מסחר בפורקס תביעות פיננסיות

נלקח מכתבה בעיתון גלובס

גלובס עורך דין שוק ההון מסחר בפורקס תביעות פיננסיות

נלקח מכתבה בעיתון גלובס

עיתון – גלובס


כתבות בעיתון גלובס

עושק הפורקס והאופציות הבינאריות: עדויות הפנסיונרים נחשפות

גלובס עורך דין שוק ההון מסחר בפורקס תביעות פיננסיות
הררים של מלל נשפכו על מעלליהם של בתי המסחר בזירת הפורקס, שרוקנו את חשבונות הבנק של לקוחות נאיביים ■ iTrader: האשמות שווא חסרות בסיס

24/01/2017

רשות ניירות ערך עצרה לפני כחודשיים לצורך חקירה את היו"ר והמנכ"ל של בית המסחר iTrader, עידו פישמן, וכן בכירים נוספים בחברה, בחשד כי הציגו מצגי-שווא ללקוחות ושידלו אותם להגדיל את השקעתם ברכישת אופציות, על אף שנצברו להם הפסדים כבדים. החברה פעלה בזירת הפורקס בתחום האופציות הבינאריות, נושא שעלה לכותרות בעקבות טענות קשות של לקוחות בעולם כי החברות הישראליות הפועלות בתחום מרמות ועושקות אותם.

בבקשות לשחרורם ממעצר של החשודים, טענה רשות ניירות ערך כי מנהלי בית המסחר, וחלק מעובדי החברה, היו חלק ממכונה משומנת ומאורגנת של מירמה ועושק לקוחות, שלא הבינו בהשקעות, אנשים שהלכו באמונה עיוורת אחרי מצגי-שווא שהציגו להם עובדי החברה - והכול מתוך תאוות-בצע ותוך ידיעה ודאית כי הלקוחות יפסידו את כספם.

החקירה מצויה היום בעיצומה, אך בד-בבד מתחילים להיחשף הסיפורים הקשים מאחורי אותה "מכונת מירמה משומנת" לכאורה. בשתי תביעות שהוגשו לאחרונה נגד בית המסחר ובעליו, מעלים שני משקיעים, פנסיונרים, טענות קשות על עושק, מירמה והפסדים כבדים שנגרמו להם עקב התנהלות בית המסחר ועובדיו מולם.

התביעה הראשונה מתארת את סיפורו של פרופסור לפיזיקה, בן 79, הטוען שעבר "אונס פסיכולוגי" על-ידי מאמן מסחר ב-iTrader, ששכנע אותו להשקיע כ-100 אלף שקל, שאותם איבד תוך 15 דקות; התובע השני הוא אדם חולה לב, בן 71, שלטענתו התפתה להשקיע כרבע מיליון שקל באמצעות בית המסחר - והפסיד אותם תוך מספר שבועות.

שתי התביעות סובבות סביב הטענה המרכזית כי עיקר רווחיה של זירת המסחר שבה פעלה iTrader נוצרים רק כאשר המשקיע בצד השני של העסקה מפסיד. כמו כן נטען כי אף שהחל מחודש מארס אשתקד נאסר על החברה לעסוק באופציות בינאריות בפורקס, היא המשיכה לפעול בהן שלא כדין.

לפעול מהר כמו רובוט

המקרה הראשון מתאר את סיפורו של י', פרופסור לפיזיקה, אלמן, אב וסב לילדים ולנכדים, אשר לטענתו, "מתנהל בכספו בחסכנות ובזהירות יתרה, שכן כספים אלה משמשים למחייתו היומיומית". י' הגיש את תביעתו נגד חברת "גל מדיה טרייד", אשר שיווקה עצמה בשם "iTrader", נגד היו"ר והמנכ"ל, עידו פישמן, בעל המניות תומר סופר וכן נגד חן מסטר, "מאמן מסחר" בחברה, אשר לטענת י' ליווה את כל פעילות המסחר שלו באופן עקבי ואישי.

לטענת י', הופעלו עליו לחצים במטרה לבצע פעולות החורגות מרצונו החופשי בעסקאות מופסדות מראש. "מהות התובענה היא בשכנוע אינטנסיבי, אגרסיבי והפעלת לחצים תוך כפייה עד לכדי 'אונס פסיכולוגי' של המשקיע לבצע השקעות של עשרות אלפי שקלים למסחר בעל אופי תנודתי ומסוכן", נכתב בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד אלדר פרץ.

לטענת י', שיטת המסחר של החברה היא "ניחוש מושכל לכל היותר", אך הוא שוכנע להזרים לחברה כספים להשקעה מסוכנת ולא מבוקרת, עקב שידול של מאמן המסחר בחברה, תוך ניצול תום-ליבו והסתרת מידע מהותי מפניו.

עוד טוען י' כי הופעלו עליו "לחצים במטרה לבצע פעולות החורגות מרצונו האישי בעסקאות מופסדות מראש, תוך מתן הבטחות כי מדובר בעסקאות מגודרות ומובטחות, כל זאת עת החברה עומדת מצדה השני של העסקה".

עוד טוען י' כי "מאמן המסחר" שליווה אותו השתמש במגוון אמירות על-מנת לשכנע ולהלחיץ אותו, כי אין דרך אחרת שתביא אותו לרווחים; והתוצאה של הלחץ והשידול הייתה הפסד מהיר במיוחד: "במהלך מכירה טלפונית אגרסיבית של 15 דקות, שבה ניתנו הבטחות לתובע, החל התובע להתעייף, ובחולשה רגעית הצליח ליפול לרשת הנתבעים ולהיכנס לעסקאות אשר סופן ידוע".

מדובר בארבע עסקאות שביצע י' בשיחת טלפון אחת, ב-27 במארס 2016, אשר במהלכן איבד את כל השקעתו. לטענתו, הוא ניהל חשבון למסחר בחברה בחודשים פברואר-מארס 2016. לדבריו, הקשר בין החברה לבין י' החל בפנייה של חן מסטר אליו, אשר הציג את עצמו כ"מאמן מסחר" בחברת "iTrader", המתמחה בהשקעות בשוק ההון לרבות מסחר באופציות בינאריות.

בתביעה נכתב כי "התובע, שהינו אדם מבוגר, הנמצא בגיל השלישי ובידו כספי הפנסיה שצבר כל חייו, התאים בדיוק לפרופיל האנשים שהחברה שמה יהבה עליהם, אותם אנשים המחזיקים סכומי כסף לא מבוטלים, הזקוקים לייעוץ ולהכוונה באשר לטיפול בכספם, וכן אותם אנשים המחפשים ונהנים מאוזן קשבת של 'מאמני המסחר' שהופכים כביכול לידידים קרובים".

בהמשך לפנייה הראשונית, נפגש י' עם מסטר במשרדי החברה, שהציג בפניו את "שיטת המדרגות" שאותה יש לבצע באופן סדיר ומהיר בכל פעם שנוצר הפסד. לטענת י', נמסר לו כי מדובר באסטרטגיה ש"ממקסמת רווחים", ולכן אין צורך בחשיבה או בהתמהמהות מצדו, אלא יש לפעול מהר "כמו רובוט".

י' טוען כי בהתאם לשיטה נאמר לו כי עליו לפתוח עסקה בשווי 100 שקל - ככל שהרוויח, היה משקיע 100 שקל נוספים, אך אם הפסיד היה עליו להגדיל את השקעתו בעסקה הבאה פי 2.5. כך, נטען, הסכומים הולכים ותופחים עד לכדי ביצוע עסקאות בסכומים של 25,000 ו-50,000 שקל לעסקה אחת. לטענת התביעה, "בהתאם לשיטה זו, בהכרח, יפסיד המשקיע את כספי ההשקעה".

י', נטען, החל לסחור תחת הדרכה צמודה של "מאמן המסחר" - והחל להפסיד. כשאמר כי אינו מעוניין להמשיך לסחור תחת הלחץ המופעל עליו, וכי הוא מעוניין לסחור עצמאית ללא ההדרכה של "מאמן המסחר", הובטח לו בונוס הפקדה של 30,000 שקל - אך זאת, לטענתו, בלי לציין בפניו שמדובר במינוף.

י' טוען כי בכל מקרה הוא בחר לא להשתמש בכספי הבונוס, סחר עצמאית רק עם כספי הפקדתו, בהיקף עסקאות קטן ובסכומים קטנים, ובתוך כחודש של מסחר זהיר נוצר לו רווח של 5,000 שקל.

בשלב זה, נטען, חזר מאמן המסחר לתמונה, והתקשר אל י' מספר פעמים לשאול לשלומו ולאחל לו סוף שבוע נעים. ואז הגיע אותו יום "גורלי" עבור י', שבו הפסיד את כל כספי השקעותיו בתוך רבע שעה בלבד. לטענת התביעה, באותו יום שכנע "מאמן המסחר" את י' "ללא לאות ומבלי להרפות ממנו, להשקיע סכומים גדולים תוך הבטחה חד-משמעית ושאינה משתמעת לשני פנים כי מדובר בכניסה בטוחה לעסקאות מגודרות, וכי השקעתו מובטחת".

על-פי התביעה, מאמן המסחר ייעץ ל-י' לבצע עסקאות ספציפיות ב-4 מניות הנסחרות בנאסד"ק: פייסבוק, אמזון, אפל וגוגל, שלשיטתו הן עסקאות מובטחות, תוך ש"המאמן" מודע לכך שבכניסה לעסקאות אלה יפסיד התובע את מלוא השקעתו - דבר שאכן אירע.

הבטחות-סרק והפעלת לחצים

בתביעה השנייה שהוגשה נגד חברת "גל מדיה טרייד" ועידו פישמן, וכן נגד "מאמן מסחר" בחברה, יהונתן תורג'מן; הדירקטור דניאל שוורץ, וכן נגד תומר סופר, טוען משקיע בשם ע', כי נפל קורבן לתרמית של החברה, כאשר לאחר מסע שכנועים והבטחות שווא על-ידי נציג החברה, העביר בחודשים אוקטובר-נובמבר 2015, כרבע מיליון שקל לחברה - והפסיד את כל הסכום.

לטענת ע', אף הוא באמצעות עו"ד אלדר פרץ, "גל מדיה טרייד", שפעלה בתחום הפורקס והאופציות הבינאריות ושיווקה את עצמה תחת השם המסחרי "iTrader", נאלצה להפסיק את פעילותה בתחום הפורקס בהוראת רשות ניירות ערך.

בעקבות זאת, נטען, שינתה החברה את שמה המסחרי ל-"I trade college", ונכון למועד הגשת התביעה היא פועלת בשני כובעים, כאשר היא משווקת את פעילותה כפלטפורמת מסחר בתחום הפורקס ללקוחות בחו"ל - ובמקביל פועלת בישראל כמכללה ללימודי שוק ההון.

לטענת ע', פנסיונר, נשוי ואב לילדים, הסובל ממחלת לב, אין לו כל הכשרה, ידע וניסיון במסחר באופציות בכלל ובאופציות בינאריות בפרט, ובמסגרת המסחר באמצעות החברה, קיבל הדרכה מועטה, שנתגלתה כסתמית ולא ממצה.

בכתב התביעה נטען כי "תובענה זו עניינה בהטעיה והולכת שולל של חברת מסחר, ששידלה וגייסה משקיעים באמצעות מתן הבטחות-סרק לרווחים וליצירת תשואות פנומנאליות מהשקעה באופציות בינאריות ובאופציות על מניות, בדרך של שכנוע אינטנסיבי, אגרסיבי והפעלת לחצים על התובע לבצע השקעות של מאות אלפי שקלים במסחר בעל אופי תנודתי ומסוכן".

עוד נטען כי "החברה הסתירה מהתובע את העובדה שהיא זו העומדת מול הלקוח, והמרוויחה העיקרית מהפסדי הלקוח, ובאמצעותם גרפה לעצמה הנתבעת רווחים עצומים ושלשלה את כספי הלקוחות לכיסה הפרטי בכלל וכספי התובע בפרט".

לדברי התובע, החברה יצרה מסחר פנימי במערכותיה וקבעה למעשה את שערי המסחר שבהם היא מעוניינת "לשחק"; המשקיע לא היה מודע לכך שמדובר בסוג של הימור, שבו ל"בית" יש יתרון, משום שמוצגת לו תמונה לפיה מדובר במסחר באפיק השקעה בשוק ההון, אשר מבוצע באופן מושכל ואסטרטגי.

עוד נטען בתביעה כי "iTrader" מציעה שירותי אימון למסחר, ונציגיה מציגים את עצמם כ"מאמני מסחר", אך הגדרה זו היא "כיבוס" מילים של ייעוץ השקעות, והלכה למעשה מדובר בייעוץ לכל דבר ועניין - וזאת בלי שיהיה לחברה רישיון ייעוץ.

לטענת ע', כשגילה כי מדובר בתרמית, הוא פנה לחברות האשראי ול-"iTrader" בבקשה לביטול העסקאות, כשהוא מציין במפורש במכתבו לחברת האשראי כי הוא הונה על-ידי החברה, וכי נציגי החברה, כלשונו, "השתלטו על המחשב וביקשו ממני ללחוץ על כל מיני כפתורים, וכל זאת במטרה לגרום לי להפסדים".

עוד נטען בתביעה כי כיום, מאז הפסיד את כל כספו באמצעות "iTrader", מצבו הבריאותי של הקשיש הידרדר באופן ניכר, הוא לקה בהפרעות קצב לב מוגברות, וההפסד הכספי מדיר שינה מעיניו.

לחץ על הלקוחות להגדיל השקעתם למרות הפסדיהם וההשלכה ההרסנית על חייהם

תעשיית האופציות הבינאריות הפועלת מישראל, זירת מסחר הנתפסת כ"קזינו" בעיני רבים, נחשפה בשנים האחרונות טפח אחר טפח. ומה שהתגלה, זעזע רבים. תחילה היו אלה עובדים לשעבר של חברות שונות שחשפו את שיטות העבודה בתעשייה הזאת - משכורות-עתק של עשרות ואף מאות אלפי שקלים לחודש, לצעירים בני 23-25, על-מנת שיציעו, ימשכו, ויפתו משקיעים להעביר את מיטב כספם לחברות הסוחרות בתחום, תוך ידיעה כי המשקיעים יפסידו את כספם.

נלקח מכתבה בעיתון גלובס

עיתון – גלובס

גלובס עורך דין שוק ההון מסחר בפורקס תביעות פיננסיות

גלובס

 

 

עו"ד אלדר פרץ בעל משרד עורכי דין אלדר פרץ ושות' העוסק בתביעות פיננסיות